a

Reconeixement mèdic laboral: dubtes més freqüents

28 February 2019

A dia d’avui, encara hi ha molts dubtes al voltant del reconeixement mèdic laboral.

Tant treballadors com a empreses desconeixen en profunditat què s’ha de fer, com i quan, per això, des de Grup Preving, volem aportar una mica de llum sobre aquest tema ja que la salut dels treballadors ha de ser garantida en tot moment.

Dubtes freqüents en el reconeixement mèdic laboral

1- És obligatori?

Començarem aclarint el principal dubte que tots els treballadors i empresaris tenen alguna vegada, són obligatoris? La resposta és depèn.

Segons l’article 196 de la Llei General de la Seguretat, els reconeixements seran obligatoris quan hi hagi risc de malaltia professional. A més d’això, deixen de ser voluntaris quan el reconeixement sigui necessari per avaluar els efectes del lloc de treball sobre la salut del treballador, quan l’estat de salut del treballador pugui ser considerat un risc per a ell o per a altres treballadors, o quan estigui establert en alguna disposició legal contra un risc específic.

Traient aquestes excepcions, els reconeixements mèdics només es podran realitzar quan el treballador presti el seu consentiment.

2- Què passa si no es fa el reconeixement mèdic laboral?

Com bé acabem de dir, no és obligatori realitzar-se el reconeixement mèdic laboral en tots els casos, però, què passa si l’empresa no es presta a que els treballadors realitzin el reconeixement?

Per donar resposta a aquesta pregunta hem d’anar a la Llei 31/195 de LGSS que parla sobre l’incompliment per part de l’empresa d’aquesta obligació. Sí, l’empresa ha de posar a disposició dels seus treballadors la possibilitat d’efectuar el reconeixement. Si no ho fa, l’empresa serà la responsable directa de qualsevol problema que pugui derivar-se de malaltia professional.

Vist això, és important fer èmfasi que les empreses tinguin a tots els seus treballadors avisats que poden realitzar-se el reconeixement mèdic i que reculli, per escrit, la data de l’últim reconeixement o, si es donés el cas, la negativa del treballador a realitzar-se el reconeixement.

3- Cada quant temps s’ha de fer el reconeixement?

Hi ha diversos punts d’inflexió dins el recorregut del treballador en una empresa en què es recomana (o obliga) a fer un reconeixement mèdic.

  • A l’inici de la relació laboral. Per garantir l’estat de salut del treballador.
  • En reprendre un treball després de baixes prolongades. Sempre que la salut del treballador s’ha vist afectada, l’empresa pot demanar al mateix que es realitzi el reconeixement per tal de garantir la seva bona salut i la dels companys.
  • Quan es realitza un canvi de lloc de treball dins de la mateixa empresa. Sempre que tinguin riscos específics per a la salut.
  • Reconeixements periòdics. Aquí depèn de cada un dels llocs dels treballadors. Pot variar d’un any o, fins i tot, cada 3 anys.

Val a dir que sempre que l’activitat professional comporta riscos per a la salut temps després, l’empresa seguirà oferint a l’ex-treballador la possibilitat de realitzar el reconeixement mèdic.

4- En quin horari s’ha de fer el reconeixement?

Sempre s’ha de fer dins l’horari laboral. En cas que se citi al treballador fora de la jornada laboral, l’empresa està obligada a compensar aquest temps.

5- Què s’avalua en el reconeixement?

Per regla general, els reconeixements consisteixen en preguntes al treballador sobre la seva salut i una exploració física general. A més d’això, se sol revisar la visió, el sistema auditiu, una analítica de sang, un d’orina i, un estudi radiològic en alguns casos. Com hem comentat, això és a nivell general, ja que en els treballs en què hi hagi algun risc real de salut s’haurà d’avaluar l’evolució del mateix.

El que cal tenir clar és que no pot anar més enllà dels estrictament necessari. Pel que en un examen mèdic laboral no es realitzaran exploracions d’índole més privada.

6- L’empresari coneixerà els resultats del reconeixement?

Finalment, qui rebrà els resultats del reconeixement? La resposta és sempre el treballador. Els detalls dels estudis i proves realitzades les rebrà el treballador.

Per la seva banda, l’empresari únicament rebrà un document en el qual s’informa si el treballador és o no apte per al lloc de treball. Cal estar segur d’això, ja que els reconeixements mèdics estan sota l’empara de la confidencialitat que obliga la Llei Orgànica de Protecció de Dades.

Tens més dubtes sobre el reconeixement mèdic laboral? Si és així els nostres companys estaran encantats d’ajudar-te.

Comentaris

Deixa un comentari

La teva adreça de correu electrònic no serà publicada. Els camps obligatoris estan marcats amb *

No hi ha comentaris